Od 1 listopada 2019 r. niektórzy podatnicy VAT zobowiązani są stosować mechanizm podzielonej płatności. Dotyczy to nabyć przez podatników towarów/usług wskazanych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowanych fakturami, w których kwota należności ogółem przekracza 15.000 zł. W stosunku do pozostałych towarów i usług (niewymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT) nadal stosuje się dobrowolność w MPP. Zatem obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności nie są objęte płatności za nabyte towary/usługi, jeżeli:
Podatnik, który rozlicza się z dostawcą/usługodawcą w systemie podzielonej płatności dokonuje przelewu kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto na rachunek bankowy albo na rachunek imienny w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej kontrahenta, natomiast kwota VAT przekazywana jest na specjalne konto, tzw. rachunek VAT. Wówczas u podatnika (dostawcy) może wystąpić kumulacja środków zgromadzonych na rachunku VAT. Należą one do podatnika, ale dysponowanie nimi jest jednak ograniczone. Z tego bowiem rachunku podatnik na podstawie art. 62b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2187 ze zm.) może dokonać zapłaty m.in.:
1) przy użyciu komunikatu przelewu na rachunek VAT kwoty podatku VAT wynikającej z faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług bądź kwoty podatku VAT wynikającej z wystawionej przez podatnika faktury korygującej,
2) na rachunek urzędu skarbowego:
3) należności z tytułu składek, do poboru których obowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jeżeli podatnik posiada w danym banku kilka rachunków VAT to samodzielnie może (bez żadnych ograniczeń) dokonywać przesunięć środków pieniężnych pomiędzy tymi rachunkami. Zgodnie bowiem z art. 62b ust. 2 pkt 6 ww. ustawy – Prawo bankowe rachunek VAT może być obciążony wyłącznie w celu przekazania środków na inny rachunek VAT posiadacza rachunku VAT prowadzony w tym samym banku przy użyciu komunikatu przelewu, w którym:
W przypadku wystąpienia kumulacji środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku VAT, podatnik ma prawo do wystąpienia z wnioskiem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie przelewu środków zgromadzonych na rachunku VAT, na wskazany przez niego rachunek bankowy albo rachunek w SKOK, dla których jest prowadzony ten rachunek (zgodnie z treścią art. 108b ust. 1 ustawy o VAT).
Ustawodawca nie określił terminu, w jakim można złożyć taki wniosek, a także nie wprowadził urzędowego wzoru tego wniosku. We wniosku tym podatnik musi określić wysokość środków zgromadzonych na rachunku VAT, jaka ma zostać przekazana (w myśl art. 108b ust. 2 ustawy o VAT). Ponadto w objaśnieniach podatkowych z dnia 29 czerwca 2018 r. „Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (MPP)” MF wyjaśnia, że: „(…) We wniosku podatnik wskazuje: (…) rachunek VAT, z którego mają być uwolnione środki; (…) rachunek rozliczeniowy lub rachunek w SKOK, na który mają być przelane środki z rachunku VAT (może to być wyłącznie rachunek rozliczeniowy lub rachunek w SKOK, dla którego jest prowadzony ten rachunek VAT); (…).” Przy czym:„(…) decyzja co do częstotliwości występowania z wnioskiem, jak i wysokość środków wskazanych we wniosku pozostaje w gestii podatnika. (…).”
Taki wniosek podlega weryfikacji przez naczelnika urzędu skarbowego, który w terminie 60 dni od otrzymania wniosku, w drodze postanowienia, wyraża zgodę na przekazanie środków z rachunku VAT. Na powyższe postanowienie podatnikowi przysługuje zażalenie. Informację o wydanym w tej sprawie postanowieniu, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje bankowi albo spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, które prowadzą rachunek VAT wskazany we wniosku (art. 108b ust. 4 ustawy o VAT).
W myśl art. 108b ust. 5 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego odmawia, w drodze decyzji, wydania zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT w przypadku:
a) zobowiązanie podatkowe z tytułu podatków i należności, o których mowa powyżej, nie zostanie wykonane, w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań podatkowych lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję zobowiązań podatkowych, lub
b) wystąpi zaległość podatkowa z tytułu podatków i należności, o których mowa powyżej lub zostanie ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe.
BR LIBRO | Chocimska 14, 00-791 Warszawa, woj. mazowieckie | tel.: 601 96 70 60 | email: kontakt@br-libro.pl