Spółki z o.o. (podobnie jak spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne), pomimo posiadania statusu jednostki małej lub mikro, nie mogą przyjąć uproszczenia w zakresie stosowania dla celów bilansowych podatkowych zasad amortyzacji. Co istotne, będzie tak bez względu na strukturę udziałowców takiej spółki. |
Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. art. 32 ust. 7 ustawy o rachunkowości, jednostki mikro oraz jednostki małe (także określone jednostki pożytku publicznego) mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych według zasad określonych w przepisach podatkowych.
W myśl art. 32 ust. 8 ww. ustawy, preferencji tej nie stosuje się jednak do spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych i spółek jawnych lub komandytowych, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej.
Jak wynika z uzasadnienia do wprowadzanych w ustawie o rachunkowości zmian, ograniczenie zawarte w stwierdzeniu: „których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej” ma na celu wyłączenie z uproszczeń tych jednostek, które mają formę prawną objętą dyrektywą w sprawie rachunkowości, tj. dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dna 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek…
Tak więc, zgodnie z art. 1 ust. 1 dyrektywy, chodzi tu o:
Oznacza to, że warunek dotyczący struktury wspólników odnosi się wyłącznie do spółki jawnej oraz spółki komandytowej. W konsekwencji, z grupy jednostek uprzywilejowanych, pomimo posiadania statusu jednostki małej lub mikro, wyłączone zostały m.in. wszystkie spółki kapitałowe, w tym spółki akcyjne i spółki z o.o.
Dodajmy, że począwszy od 1 stycznia 2019 r., jednostki mikro, jednostki małe oraz określone organizacje pozarządowe (w tym fundacje i stowarzyszenia) mają również możliwość stosowania uproszczeń w zakresie:
Rozwiązań tych nie mogą jednak przyjmować te same jednostki, które zostały wykluczone z możliwości stosowania uproszczenia w zakresie amortyzacji, a co zostało przedstawione powyżej (por. art. 7 ust. 2c, art. 32 ust. 8 i art. 39 ust. 7 ww. ustawy).
BR LIBRO | Chocimska 14, 00-791 Warszawa, woj. mazowieckie | tel.: 601 96 70 60 | email: kontakt@br-libro.pl