W dniu 28 stycznia 2022 r. pojawił się projekt zmian w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego…
Od 15 lutego 2022 r. można już rozliczyć PIT za zeszły rok. Ustawowy termin na złożenie PIT dla większości osób fizycznych to 30 kwietnia, ale ponieważ w 2022 r. ten dzień wypada w sobotę, zgodnie z ordynacją podatkową czas na wypełnienie obowiązku…
Ryczałt od dochodów spółek („estoński CIT”) to nowa, alternatywna forma opodatkowania spółek z o.o., spółek akcyjnych, spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych. Wybór tej formy powoduje odsunięcie momentu zapłaty podatku do czasu faktycznej dystrybucji zysku do wspólników/udziałowców/akcjonariuszy. Innymi słowy spółka nie…
Na wiele przedsiębiorstw obligatoryjnie nałożony jest obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Jest to na tyle skomplikowana forma rejestrowania przychodów i rozchodów, że bardzo duża liczba podmiotów gospodarczych zwraca się o jej prowadzenie do wyspecjalizowanych biur rachunkowych z certyfikatami Ministerstwa Finansów. Ważne…
Towary należące do jednostki mogą utracić swoją wartość np. ze względu na upływ sezonu, zmianę mody lub uszkodzenia. Można wówczas zdecydować o przecenie tych towarów. W księgach rachunkowych zapisy związane z przeceną towarów zależą głównie od sposobu, jaki jednostka stosuje do ich ewidencji. Ujęcie…
Ministerstwo Finansów postanowiło przesunąć ostateczne terminy m.in. na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań finansowych za 2020 r. Początkowo regulacje dotyczące wydłużenia tych terminów miały dotyczyć tylko organizacji non-profit, jednak po przeanalizowaniu sygnałów dobiegających od księgowych oraz biur rachunkowych borykających się ze skutkami trzeciej fali…
Zalety spółki komandytowej do końca 2020 roku Zgodnie z stanem prawnym obowiązującym do końca 2020 roku, przychód w spółkach komandytowych jest opodatkowany wyłącznie na poziomie wspólników. Spółka komandytowa nie bez powodu była dotychczas tak popularną formą funkcjonowania wśród polskich przedsiębiorców….
Przelew lub gotówka Nadpłata wynikająca z rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych może być przelana na konto, zwrócona przekazem pocztowym lub wypłacona w kasie. Przelewem można otrzymać każdą, nawet kilkuzłotową, nadpłatę podatku. Urząd skarbowy musi jednak znać aktualny rachunek bankowy lub…
Jeżeli uszkodzone z winy podatnika towary utraciły całkowicie wartość użytkową i zostaną przekazane do likwidacji, powinien on dokonać w księdze podatkowej zapisu korygującego zmniejszającego wartość kosztów ujętych w kolumnie 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”. W związku z tym, że towary uległy zniszczeniu, wydatki…
1 października 2020 r. zacznie obowiązywać nowa wersja JPK_VAT wraz z deklaracją. Tego dnia rozpoczną się też okresy rozliczeniowe, za które czynni podatnicy VAT będą musieli raportować transakcje wyłącznie na nowych zasadach. Przedsiębiorcy zobowiązani do wysyłki JPK powinni więc do…
Load More
Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty powiązane. Pragniemy zapoznać Państwa ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z przepisami, tak aby dać Państwu pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami przed przejściem do serwisu. Klikając przycisk „Zgoda” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte w stosowanych przez nas zasadach.ZgodaPolityka prywatności